Zgrzytanie zębów

Bruksizm to termin medyczny, który opisuje czynność zgrzytania zębów i zaciskania szczęki. Czasami ludzie zgrzytają zębami bez powodowania żadnych objawów, symptomów czy problemów. Jednak regularne i trwałe zgrzytanie zębami może powodować ból i dyskomfort w szczęce i może zużywać Twoje zęby. Zgrzytanie zębami może również powodować bóle głowy i ból ucha. Większość przypadków zgrzytanie zębami (prawie 80%) występuje podświadomie podczas snu. Zazwyczaj jest związany z czynnikami, takimi jak stres lub lęk (patrz poniżej). Bruksizm dotyczy również ludzi, kiedy są przebudzeni, chociaż wtedy bardziej prawdopodobne jest zaciskanie zębów i szczęki zamiast zgrzytania. Większość ludzi robi to podświadomie podczas koncentrowania. Co powoduje bruksizm? Bruksizm niemal zawsze występuje w połączeniu z innymi czynnikami. Około 70% przypadków bruksizm występujących podczas snu są uważane są związane ze stresem i lękiem. Istnieje również silny związek między bruksizm i bezdechem sennym (OSA). OSA to zaburzenie snu, gdy oddech jest przerywany w czasie snu. Zgrzytanie zębów może być również spowodowane przez branie pewnych leków przeciwdepresyjnych. Twój styl życia również może mieć wpływ. Na przykład regularne picie alkoholu, palenie tytoniu i używanie narkotyków takich jak ecstasy i kokaina, może zwiększyć ryzyko bruksizmu. Lekarze czasem odnoszą się do zgrzytania zębów, które jest spowodowane przez choroby jako “podstawowego bruksizmu”, natomiast zgrzytanie zębów związane z lękiem, stanem lub stylem życia jako “wtórny bruksizm”. Leczenie bruksizmu. Istnieje wiele możliwych sposobów leczenia zgrzytania zębami, ale tylko niektóre okazały się skuteczne. Terapie behawioralne i stosowanie osłon na usta, szyn i urządzeń na żuchwy (Mads) są zalecanymi sposobami leczenia bruksizmu. Inne zabiegi, takie jak ćwiczenia relaksacyjne mięśni i higieny snu, mogą także pomóc w zarządzaniu objawami. Jeśli zgrzytasz zębami podczas snu, możesz mieć potrzebę noszenia ochraniacza na zęby, szyny na usta lub MAD na noc, aby chronić zęby przed dalszym uszkodzeniem.

Umówienie spotkania

Aby umówić się na wizytę lub jeśli masz jakieś pytania I chcesz dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt z naszą obsługą.

Porozmawiaj z dentystą

Zgrzytanie zębów

Zgrzytanie zębów może powodować zużycie. Kły i siekacze zużywają się pierwsze. Emalia może być stracona, co powoduje odsłonięcie wrażliwych części.

Szyna zgryzu

Gdy zęby mają zgryz z boku na bok, szczególnie w czasie snu, może to powodować zużywanie się przednich zębów, zęby trzonowe mogą być rozdrobnione i uszkodzone. Zaciskanie napina także mięśnie szczęki i ma oddziaływanie w obrębie czaszki. Może to powodować ból i bóle głowy. Szyna zgryzu może być stosowana do ochrony zębów i zapobiegania kontaktowi.

“Każdy szczyt górski jest w zasięgu, jeśli tylko kontynuujesz wspinaczkę.”

— Richard James Molloy