Mosty

Mosty stomatologiczne to sztuczne zęby, które są zakotwiczone na sąsiadujących zębach w celu zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Fałszywy ząb ( “przęsło”), wykonane ze złota, stopów lub porcelany, jest połączone z dwiema koronkami, które działają jak kotwice; przymocowanie do zębów po obu stronach fałszywego zęba trzyma je razem. Istnieją trzy główne rodzaje mostów stomatologicznych:

  •  Tradycyjny mostek stały – powszechnie stosowany rodzaj mostu i składa się z przęsła zamocowanego pomiędzy porcelanowymi koronkami umieszczonymi na sąsiednich zębach lub implantach. Przęsło jest zwykle wykonane z porcelany skondensowanej z metalem lub ceramiki. Są one stałe i nie mogą być usunięte.
  • Klejone żywicą mosty lub połączenie Maryland – Są one wybierane podczas wypełniania szczeliny pomiędzy przednimi zębami lub gdy zęby po obu stronach brakującego zęba są silne i zdrowe bez dużego wypełniania. Fałszywy ząb jest robiony z porcelany i jest połączony do metalowych pasm, które są przyłączone do sąsiednich zębów za pomocą żywicy, która nie jest widoczna.
  • Mosty wspornikowe – używane na obszarach takich jak przednie zęby, które są narażone na mniejsze naprężenia. Mostki wspornikowe są stosowane, gdy są obecne zęby tylko z jednej strony, fałszywy ząb jest przymocowany do jednego lub większej liczby sąsiednich zębów po jednej stronie

Kiedy mosty są potrzebne?

Mosty są zalecane, gdy istnieje jeden lub więcej zębów brakujących. Ważne jest, aby zastąpić brakujące zęby z wielu powodów, w tym;

  • Poprawa wyglądu
  • Zmniejszenie dodatkowego obciążenia na zęby ze strony brakującego zęba
  • Zapobieganie wpadaniu sąsiednich zębów do luki i problemom z gryzieniem
  • Zapobieganie chorobom dziąseł i próchnicy zębów na skutek nagromadzenia pożywienia w szczelinie

Jak mosty są dopasowywane?

Pierwsza wizyta: dentysta najpierw znieczuli obszar łagodnym znieczuleniem. Zęby po obydwu stronach powierzchni są przygotowywane poprzez wycięcie małego obszaru, w celu dostosowania nowej koronki. Następnie wykorzystany jest lak dentystyczny, aby zrobić odcisk zębów, który będzie używany do zrobienia mostu i koronki w laboratorium. Tymczasowy most jest umieszczany w celu ochrony narażonych dziąseł i zębów. Przewodnik Vita może być użyty w celu określenia odpowiedniego odcienia dla mostka dentystycznego, poprzez wybór odcienia podobnego do naturalnego zróżnicowania koloru w zębach, a także garnituru, cery, koloru włosów, koloru zębów naturalnych, a nawet koloru oka. Drugie spotkanie: most tymczasowy zostaje usunięty i robiony most jest zamontowany, sprawdzone jest jego dopasowanie i trwałość oraz odpowiednie dostosowanie. Jest on następnie cementowany na swoim miejscu. Wiele wizyt jest często wymaganych, aby sprawdzić i wyregulować dopasowanie. W przypadku stałych lub umieszczanych mostów, most jest czasowo cementowany na kilka tygodni i sprawdzany w dopasowaniu. Jest na stałe mocowany dopiero po kilku tygodniach.

Jak długo wytrzymują mosty?

Mosty stomatologiczne mogą przetrwać 10-15 lat, pod warunkiem utrzymania dobrej higieny jamy ustnej i nawyków żywieniowych.

Jak dbać o mosty?

  • Praktykuj dobrą higienę jamy ustnej: Oczyścić mostek dentystyczny i pod fałszywym zębem każdego dnia, aby zapobiec próchnicy zębów, nieświeżemu oddechowi i chorobie dziąseł. Ważne jest, aby utrzymać pozostałe zęby zdrowe, ponieważ służą jako podstawa dla mostu.
  • Szczotkowanie i nitkowanie zębów: Szczotkuj dwa razy i nitkuj codziennie. Najlepszy dla mostu jest nawlekacz nici, powinien być używany przy użyciu obu rąk, przesuwając nić tam i z powrotem pod mostem. Mostek dentystyczny musi być całkowicie oczyszczony, z jednej strony do drugiej
  • Dieta i nawyki żywieniowe: jeść miękkie pokarmy lub żywność pokrojoną na małe kawałki, aż przyzwyczaisz się do mostu stomatologicznego. Jeść wyważone i odżywcze diety dla zdrowia ogólnego i stomatologicznego.

Jakie są zalety mostu?

Mosty mają naturalny wygląd i poprawiają Twój wygląd, problemy z jedzeniem i problemy z mową, które występują w wyniku brakujących zębów. Jest to stosunkowo szybka procedura, zwykle wymagająca tylko dwóch spotkań z dentystą i przetrwa 10-15 lat, o ile zapewnisz utrzymanie higieny jamy ustnej.

Jakie są wady mostów?

Przez kilka tygodni po zabiegu zęby będą średnio wrażliwe na działanie wysokich temperatur, jednak jest to tylko tymczasowe. Ważne jest również, aby utrzymać higienę jamy ustnej w dobrym standardzie, ponieważ Twoje zęby i dziąsła będą bardziej narażone na zakażenie poprzez nagromadzenie bakterii na skutek kwasów spożywczych.

Umówienie spotkania

Aby umówić się na wizytę lub jeśli masz jakieś pytania I chcesz dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt z naszą obsługą.Porozmawiaj z dentystą

Mosty

Czasami zęby są tracone. Dopasowane zeby są szykowane. Wykonywany jest most pasujący idealnie do miejsca i pokrywający ubytek.

Pełny most porcelanowy

Most klejony z porcelany i metalu jest dobrym rozwiązaniem dla brakującego zęba. Jednakże, w pewnych warunkach oświetleniowych, metal w mostku może powodować dziwny wygląd zęb . Alternatywą dla mostu jest wykonanie z solidnej porcelany. Daje to bardziej naturalny wygląd zębów. 

Wytrzymały most (Metal 1-Wing)

Wytrzymały most jest niezniszczalny. Most jest przygotowany i przylega do wewnętrznej strony sąsiedniego zęba.

Wytrzymały most (Metal 2-Wing)

Wytrzymały most jest niezniszczalny. Most jest przygotowany i przylega do wewnętrznej strony sąsiedniego zęba.

“Każdy szczyt górski jest w zasięgu, jeśli tylko kontynuujesz wspinaczkę.”

— Richard James Molloy